Jim Coffin Jazz Festival
February 22nd and 23rd - 2019
2018 Results
Class 1A                                  Class 2A
1. Tri-Center                            1. South Central Cahoun​​
2. IKM Manning                       2. DSM Christian
3. Moravia                               3. Ogden

Class 3A                                  Class 4A
1. Gilbert                                 1. SE Polk I
2. Carlisle                                2. Indianola
3. ADM                                    3. Ankeny 

Second Band                          Middle School
1. SE Polk II                           1. Waukee Timberline 8th
2. Valley Southwoods            2. Carlisle Gold
     Ellington Band​​​​​​​​​​​​                  3. WG Jr. Jazz 
3. Waukee Timberline 9th 

​​​2017 Results
 ​
Class 2A                                  Class 1A​ 
1. WG HS                                 1. Moravia HS
2​. Ogden HS                                            
3. Madrid HS                                          

Class 3A                                  Class 4A
​​​1. Dallas Center Grimes           1. Indianola 
2.Gilbert                                    2. SEPolk 1
3. ADM                                      3. DSM East

2nd Band                                 Middle School
1. Waukee Timberline 9th        1. Waukee Timberline 8th
2. Valley Southwoods               2. Norwalk MS
      Ellington Band                    3. DCG MS 
3. Dallas Center Grimes II
​​​​​​​​​

​​​​2016 Results

Class 1A                                   Class 2A
1st - Moravia HS                       1st - Earlham HS
2nd - Mt. Ayr HS                       2nd - South Central Calhoun​​​​
3rd - Moulton-Udell                   3rd - Tri - Center

Class 4A                                   Class 3A
1st - Ankeny HS​                        1st - Gilbert HS
2nd - DSM East                         2nd - ADM HS
                                                  3rd - ​Carlisle HS

Middle Schools ​​​​​  ​                     2nd Band
1st - Carlisle Gold                    1st - Waukee Timberline 9th
2nd - Norwalk                           2nd - Gilbert Tuesday
3rd - Winterset​​​                         3rd - Ankeny Southview  

​​






​​​​​

​​​​​​​